Kampania #myreal2022

Początek nowego roku to zawsze czas refleksji, podsumowań i kolejnych planów. W naszej nowej akcji #myreal2022 chcemy Cię zachęcić, abyś spojrzał na 2022 z perspektywy wszystkiego co się w nim wydarzyło. Chcemy pokazać, że gorsze chwile i porażki też należy celebrować, bo to dzięki nim jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i możemy iść do przodu.

Wspólnie z naukowcami Uniwersytetu SWPS przygotowaliśmy dla Was 6 strategii, które mogą być stosowane przez młodszych i starszych, by poradzić sobie z problemami, porażkami, czy mówiąc ogólnie, trudnymi sytuacjami. Niektóre ze strategii zachęcają do zmiany sposobu myślenia, inne skupiają się na działaniach, jakie można podjąć, gdy doświadczamy trudności. Bez względu na to, które strategie wybierzemy, należy pamiętać, że gdy nie przynoszą one efektu, to znak dla nas, że należy poszukać profesjonalnej pomocy

Kliknij w wybraną strategię, aby dowiedzieć się więcej

Strategie radzenia sobie z problemami i porażkami

Popatrz z perspektywy czasowej

Porażka potrafi przytłoczyć – potrafi dać poczucie, że dotyczy całej rzeczywistości otaczającej człowieka. Sądzimy też, że już nigdy nie będzie inaczej. Że wszyscy dookoła zdają sobie sprawę z naszej spektakularnej klęski, że ona już na zawsze będzie z nami. Tymczasem to nieprawda – wcale nie będzie. W większości wypadków martwimy się rzeczami, które za miesiąc, dwa, za pół roku będą zupełnie nieistotne. Oblany egzamin da się zaliczyć w drugim terminie, zniszczony samochód jakoś się wyklepie a za koncertowo skopany projekt trzeba będzie kogoś przeprosić i w miarę możliwości ograniczyć straty. Ale tak czy inaczej za jakiś czas nikt już nie będzie o sprawie pamiętał.

Więc kluczowe pytanie, jakie musimy sobie zadać brzmi “czy to będzie ważne za rok? Czy będzie ważne za trzy lata? Z ogromnym prawdopodobieństwem nie, więc i teraz niespecjalnie warto się tym ogromnie przejmować. Zamiast tego lepiej działać – przeprosić kogo trzeba, naprawić wyrządzone krzywdy, zrekompensować straty, na ile to możliwe. To znacząco lepsza taktyka od zamartwiania się i “przeżuwania” porażki.

FAIL - czego cię to uczy?

Każda porażka ma jakieś swoje przyczyny. Jeśli spóźniasz się na tramwaj i nie możesz dojechać na ultraważną rozmowę, przez co tracisz ogromną szansę – masz jasny wniosek, że musisz wstawać wcześniej albo lepiej zarządzać swoim kalendarzem. Jeśli przychodzisz na ważne spotkanie, ale nie masz pojęcia o czym mówią ludzie, którzy się na nim zebrali – powinnaś więcej czasu poświęcać na przygotowanie do zadań, które cię czekają. Czasami porażki powstają bez twojej winy – i naprawdę niewiele możemy z tym zrobić.

Ważne jest jednak to, by trafnie identyfikować ich przyczyny – czy mogłem coś zrobić, by tej porażki uniknąć? Czy mogłam zachować się inaczej, by rozmiary tej klęski ograniczyć? Angielskie FAIL możemy rozumieć jako skrót – od First Attempt In Learning. Porażka może i powinna czegoś nas nauczyć, może i powinna pokazywać, co możemy zrobić w przyszłości, by się przed nią zabezpieczyć. Takie praktyczne podejście do porażki paradoksalnie nas wzmacnia – bo przywraca nam wiarę we własne siły. Ale pozwala nam także na porażki spojrzeć jak na coś, z czego możemy po prostu skorzystać.

To normalne - gdy ktoś działa, popełnia błędy

Stara coachowska maksyma mówi, że statek najlepiej chronić przed sztormami każąc mu stać w porcie. Problem jednak w tym, że statków nie budujemy po to, by stały w portach. Podobnie jest z ludźmi – ci, którzy robią niewiele, lub po prostu nic, nie ponoszą porażek. Jeśli jednak decydujemy się przejść przez życie robiąc cokolwiek więcej niż siedzenie na kanapie – musimy zdać sobie sprawę z ryzyka porażek. Uświadomienie sobie tej prawdy jest kluczowe dla sensownego podejścia dla rozmaitych mniejszych lub większych wpadek. Jeśli robisz cokolwiek – prowadzisz własny podcast, malujesz, jesteś wolontariuszem w schronisku dla zwierząt – prędzej czy później zrobisz coś źle. To normalne i wpisane w każdą aktywność.

Także ci najlepsi ponosili porażki – zanim Walt Disney zbudował własne imperium medialne wcześniej wielokrotnie stawał na granicy bankructwa. W 1923 roku po prostu zbankrutował – jednak nie poddał się i działał dalej. Czy możemy sobie wyobrazić świat bez Myszki Mickey czy Królewny Śnieżki? A to właśnie one powstały po licznych porażkach Disneya. A zatem do dzieła – porażek nie ponosi jedynie ten, który nic nie robi.

Problem przegadany to problem o połowę mniejszy - pogadaj z kimś.

Otwarcie się przed kimś czasami może wydawać się bardzo trudne. Zwykle jednak, rozmowa z kimś, kto rozumie nasz problem, chce nas wysłuchać i pomóc, przynosi nam ulgę i pozwala zobaczyć nasze sprawy z innej strony. Czasem taką osobą jest rodzic, czasem przyjaciel, czasem babcia czy dziadek. Ważne, byśmy ufali tej osobie i chcieli posłuchać, co on/a myśli o naszym problemie. Czasem jest nam trudno rozmawiać z bliskimi o tym, co sprawia nam problem.

tel. 116 111

W takich sytuacjach zawsze możemy porozmawiać z osobą w telefonie zaufania, która jest właśnie po to, by nam pomóc. Jeśli pomysł rozmawiania z kimkolwiek wydaje nam się niemożliwy, warto wypróbować pisanie o tym, czego doświadczamy przez 15 minut dziennie, przez kilka kolejnych dni. Jeśli np., o czymś intensywnie rozmyślamy i nie możemy przez to uczyć się czy spać, rytuał pisania może nam pomóc w uwolnieniu się od tych myśli.

Porażka nie jest całym twoim życiem

Dla niektórych z nas najlepszą pomocą będzie zaangażowanie się w różne aktywności, które pozwolą oderwać się od problemu. Nawet jeśli będzie to tylko na chwilę, warto to zrobić! Jeśli lubisz sport, idź na trening. Jeśli masz zwierzęta, pobaw się z nimi. Jeśli lubisz grać na instrumencie lub śpiewać, potrenuj. Jeśli lubisz filmy, pooglądaj swój ulubiony film. Jeśli masz grupę znajomych z którymi lubisz spędzać czas, spotkaj się z nimi. Każdy z nas ma zazwyczaj coś, co sprawia mu przyjemność, w trudnych chwilach warto podarować sobie czas na ulubione zajęcie.

Skrzynka mocy

W trudnych chwilach niektórym z nas pomaga przypomnienie sobie ważnych momentów z przeszłości. Pudełko nadziei? Skrzynka mocy? to zbiór przedmiotów, które pomogą ci przypomnieć sobie ważne dla Ciebie chwile i rzeczy. Jeśli jeszcze nie masz swojego pudełka mocy? skrzynki nadziei? czas je zrobić! Weź pudełko (np. pudełko na buty) i wypełnij je rzeczami, które przypominają Ci o dobrych chwilach czy wydarzeniach dających nadzieję. Mogą to być np. zdjęcia ważnych osób/chwil, ważne dla Ciebie cytaty czy inne powiedzenia, spisane wspomnienia lub listy, ulubione książki lub gry, filmy, które rozśmieszają etc. A gdy jest ci źle i nie masz ochoty z nikim rozmawiać, pamiętaj, by zaglądać do swojego pudełka nadziei.

Zadbaj o siebie – porażka dotyka całej ciebie/całego ciebie, pomyśl i zadbaj o swoje ciało

Trudne sytuacje wpływają na nasz organizm, dlatego gdy czujemy się źle, bardzo ważne jest dbanie o ciało. Po pierwsze, sen. Niektórzy, w trudnych momentach nie mogą zasnąć, inni ciągle się budzą w nocy, jeszcze inni wstają wcześnie rano, choć nie czują się wyspani. Aby uniknąć poważnych problemów ze snem, powinniśmy dbać o regularne godziny snu. Po jakimś czasie, nasze ciało nauczy się, kiedy zasypiać, a kiedy się budzić. Po drugie, regularne i zdrowe posiłki. Zdrowa dieta poprawi twoją koncentrację, uwagę, sprawi także, że będziemy mieli więcej energii przez cały dzień.

Po trzecie, aktywność fizyczna. Badania naukowe pokazują, że aktywność fizyczna poprawia nastrój, a także pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Aby aktywność fizyczna przyniosła pozytywne skutki, musimy jednak ćwiczyć regularnie. Ostatnio, popularną formą aktywności jest joga połączona z ćwiczeniami oddechowymi czy medytacją, które mogą pomóc w lepszym radzeniu sobie z negatywnymi uczuciami i myślami.

Zespół naukowy wspierający merytorycznie l4G

Tomasz Grzyb

(dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS) Psycholog. Naukowo zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 r. kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych, w tym książki „Psychologiczne aspekty sytuacji kryzysowych” (2011). Redaktor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, m.in. w „Journal of Applied Psychology” oraz „Marketing i Rynek”. W 2014 r. otrzymał Certificate of Appreciation od Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z metodologii badań psychologicznych i statystyki z wykorzystaniem komputerów oraz eksperymentalnych metod badań percepcji.

Justyna Ziółkowska

(dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS) naukowo zajmuje się problematyką zdrowia psychicznego. Oprócz działalności naukowo-dydaktycznej pełni funkcję kierownika merytorycznego szkolenia specjalizacyjnego dla psychologów klinicznych na terenie województwa dolnośląskiego oraz pełnomocnika rektora Uniwersytetu SWPS ds. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. Jest zaangażowana w wiele programów związanych z promocją zdrowia psychicznego, które są kierowane do dzieci i młodzieży.

Uniwersytet SWPS

Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Oferuje praktyczne programy studiów z psychologii, prawa, zarządzania, dziennikarstwa, filologii, kulturoznawstwa czy wzornictwa, dostosowane do wymagań zmieniającego się rynku pracy. Uniwersytet SWPS kształci ponad 17,5 tys. studentów w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w pięciu dyscyplinach: psychologia, literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki socjologiczne, nauki prawne oraz doktora habilitowanego: nauk społecznych i humanistycznych z psychologii, kulturoznawstwa i prawa.

Tradycją uczelni są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi Uniwersytetu SWPS są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, uniwersytet popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekty: Strefa Psyche, Strefa Prawa, Strefa Kultur, Strefa Zarządzania i Strefa Designu.

Uniwersytet SWPS od lat dzieli się wiedzą i popularyzuje naukę nie tylko w murach kampusów, lecz także za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz własnych kanałów multimedialnych. We współpracy z partnerami zewnętrznymi organizuje liczne wydarzenia poświęcone wyzwaniom współczesności. Dociera do młodzieży, rodziców i opiekunów, osób zainteresowanych samorozwojem, aktualną wiedzą o człowieku i społeczeństwie, nowymi trendami w nauce, kulturze, biznesie, prawie i designie.